Ey kardeşim!

Ne kadar çok Allah’ı (cc) anarsak o kadar çok ilahi hazzı elde ederiz. Günlük işlerimizi yapmak için nasıl ki bir programa ihtiyaç duyuyorsak, Allah (cc) ile birlikte olmak içinde belirli zaman dilimlerini O’na ayırmalıyız. Bu zaman dilimi için sahur / seher vakitleri tavsiye edilmiştir.

Ey kardeşim!

Sahur vakti kalkmaya çalış ve toprakta yatacak bedenini yataktan ayır. Mezara hazırlıklı hale getir. Gece yalnızlığını gider. Dostunla beraber ol. Hani o vakit meleklerde hazır olur. Salih insanlar gece kalkarlar güzel bir abdest alırlar ve Allah (cc) ile buluşmanın heyecanını yaşarlar. Sende kalk ve bu heyecanı yaşa.

Ey kardeşim!

Gece (teheccüd) namazına kaldırdığı için Allah’a (cc) şükür et. Teheccüd namazını (iki-dört-altı-sekiz) ikişer rekat halinde kıl. Sonra elinde tesbihin diz çök otur. Başını kalp tarafına doğru eğ ve rabbinle buluş. Bir müddet Esma-ül-Hüsna yı tefekkür et ve onlarla konuşmayı dene.

Ey kardeşim!

Bir meclis hayal et ki içerisinde Allah’ın sevgilisi peygamberimiz (as) oturuyor. Onunla birlikte sahabeler (Hz. Ebubekir, Hz. Ömer vb.), şehitler, sıddıklar, çağdaş müslüman düşünür ve önderlerle birlikte bir halka oluşmuş ve sende o halkanın içinde olduğunu düşün. Peygamberle (as) birlikte olmak ne güzel!

Ey kardeşim!

Bitmedi! Muhammedi (as) muhabbetteki yolculuğa devam ediyoruz. Allah (cc) Kuran’daki kıssaları hikmet-örnek için bize sunar. Sende Adem (as) hatırla ve onun tövbesini al. Yunus (as) hatırla ve pişmanlığını al. Davut (as) düşün ve zenginliğin Allah’a (cc) kul olmaya engel olmadığını bil. İbrahim peygamberi (as) an ve tağut nemruta tek başına direnişini düşün. İsmail peygamberi (as) an ve Allah’a (cc) teslimiyeti öğren. Yusuf peygamberi (as) hatırla ve zinadan uzak dur.

Eyyüp peygamberi (as) düşün ve sabır etmeyi ders olarak al. Peygamberimiz, efendimiz Hz. Muhammed (sav) düşün ve onun ahlakına (yaşam tarzına) talip ol ve yolculuğunu tamamla.

Ey kardeşim!

Sonra nefsini karşına al ve ona deki; ey nefis! sen bir sandalyeye benzersin. Seni başının üzerine alan alçalır. Ayağının altına alan ise yükselir. Ey nefis gençliğine güvenme o yabancı bir ülkede bir ağaç altında bir müddet gölgelenmek, koca bir ömür ise sayılı birkaç gün gibidir. Ölüm meleğinin randevusuz ve zamansız geleceğini ona hatırlat. Bir an ölümü hisset ve yaşa. Azrail’in canını aldığını, dostlarına haber verildiğini, ölüm salasının okunduğunu, üzerindeki elbiselerin çıkarıldığını, yıkandığını, cenaze namazının kılındığını ve mezara konulduğunu düşün. Ve Münker ve Nekir meleklerinin hesap sualini. Ve senin onlara cevaplarını!…

Ey Kardeşim!

Şimdi parmakların tesbihini sayarken dilin, kalbin ve beynin Allah (cc) ile birlikte olsun. Zikrine gözyaşların eşlik etsin. Virdini, tesbihatını yap ve dua ile tamamla. (Bu derslerini gece / seher vakitleri yap. Mümkün olmaz ise günün diğer her hangi bir vaktinde yapabilirsin). Unutma amellerin hayırlısı az da olsa devamlı olanıdır.