Ey kardeşim!

Seni Ramazan-ı şerif ayına kavuşturduğu için Allah’a (cc) düşüncen, kalbin, dilin ve davranışınla hamd ve şükür etmelisin. Mecnun’un Leyla’sını beklediği gibi seninde Rahmet ayını beklediğin her halinden belli olmalı ve o heyecanı duymalısın. Çünkü Ramazanı şerif ayını Allah (cc) ve peygamberi (as) övmüştür.

Ey kardeşim!

Ramazan özgürlük ayıdır. Ramazan insanlaştırma ayıdır. Ramazan müslümanlaştırma ayıdır. Ramazan diriliş ayıdır. Dini yaşamanın en güzel boyutu ramazan ve oruçtur. Deniz balık için ne kadar canlı ve kaçınılmazsa ve onu ne kadar içine almış kuşatmışsa, müslümanın da Allah ile daha yakın olması oruçla ancak mümkündür. Öyleyse ramazanın ve orucun kıymetini bil.

Ey kardeşim!

Oruç, aç kalma olayı değildir. O bir arınma ve temizlenme eylemidir. Günahlara karşı direnmenin ve başarılı olunan eylemin adıdır oruç. Ramazan ve oruç, insanın katıldığı, her yıl bir ay katıldığı ulvi bir ruh şölenidir. Onurlu insanların davetlisi olduğu bir manevi bir gök sofrasıdır.

Ey kardeşim!

Allah (cc) bu ayda orucu farz kılmış ve peygamberimiz de geceleri ibadet ile geçirmeyi sünnet kılmıştır. Bu ayda sünnet olan bir ameli işleyen kimse, diğer zamanlarda farz olan bir ameli işlemiş gibi sevap alır. Ramazan ayında bir farzı yapan kimse ise, diğer zamanlarda yetmiş farzı yapmış gibi sevap kazanır. Dikkatli ol! Bu ay haramlardan, mekruhlardan kaçındığın gibi mubah olan hallerden de uzak dur ve sürekli zikir, fikir, şükür içerisinde olmaya çalış.

Ey kardeşim!

Müslüman bencil olamaz. Oruç ayı, yardımlaşma ayıdır. Yardımlaşma ise rızkı bereketlendirir. Eksiltmez artırır. Mahallendeki, ülkendeki ve diğer dünya müslümanlarında unutma. Çünkü komşusu aç iken tok yatan müslümanlardan değildir. Ramazan sabır ayıdır. Sabrın sevabı ise cennettir. Oruçlu olmak ibadet ehli olmayı beraberinde getirir kavgalı olmayı değil. Güler yüzlü ve nur yüzlü olmayı elden bırakma.

Ey kardeşim!

Oruç iftarını mümkün olduğu kadar diğer müslümanlarla yapmaya çalış. İbrahim (as) sünnetini ihya etmeye gayret et. Öğrenci, kimsesiz ve yoksul insanlarla iftarını onurlandır. Bu ayda bir oruçluyu iftar ettiren bir kimse, bir köle azat etmiş gibi sevap kazanır. Unutma ki, bu ayın başı rahmet, ortası mağfiret ve sonu ateşten (cehennemden) azat olmaktır. Dikkatli ol ve fırsatı elden kaçırma ola ki gelecek ramazana kavuşamayabilirsin. Şimdi ateşten azat olmaya bak!

Ey Kardeşim!

Peygamberimiz (as) buyuruyor ki, bu ayda dört şeyi çok yapın. Bunlardan ikisiyle rabbinizi razı edersiniz. İkisine de siz muhtaçsınız. Rabbinizi razı edeceğiniz şeyler çokça “ la ilahe illallah” söylemek ve istiğfar “estağfurullah” etmektir. Muhtaç olduğunuz şeyler ise, rabbinizden cennet istemek ve cehennemden ona sığınmaktır. O nedenle, cenneti isteyebilmek için meleklerin dahi gıpta edeceği düşünce ve davranış biçimine sahip olmalısın.