Ey kardeşim!

Allah’a (cc) vasıl (ulaşmak) için öncelikle farzları eda etmelisin. Vacipleri ikmal sünneti ihya (yaşamaya) dikkatli olmalısın. Haramlardan kaçınmalı ve şüpheli şeylerden, mekruhlardan uzak durmalısın.

Allah’a (cc) ulaşmak kolaydır ancak İslami ilimleri elde etmek şartıyla. Azıksız yola çıkılmadığı gibi ilimsiz ve ihlâssız yol alınamaz. Sana gerekli olan ilimleri almalısın. Kur’an-ı Kerim-i okumalı, inancının kurallarını öğrenmeli ve ilmihali bilmelisin. Bütün bunların başının “edep” olduğunu unutmayasın.

Ey kardeşim!

Hanım kardeşlerin Allah’a vuslatında (ulaşmasında) ilk şart tesettüre dikkat etmeleridir. Çünkü tesettürsüz feyiz alınmaz, ihlâslı olunamaz. Hanım kardeşim şunu aklından çıkarma “cennetteki bütün hanımlar tesettürlüdür”. İlim, ihlâs ve edep şüphesiz ki cennet yolunuzun azıklarıdır. Bunları ihmal etmeyin. Ayrıca konuşmalarınıza dikkat etmeli ve gıybetten kaçınmalısınız. Bil ki! Ateşin odunu yiyip bitirdiği gibi gıybet ve boş konuşma da iyilikleri, muhabbeti ve feyzi yer bitirir.

Ey Kardeşim!

Kendini murakabe (kontrol) altında tutmalısın. Allah’ın (cc) seni gördüğünü unutma. Ahirette sevgilimiz, peygamber (as) efendimiz ile yüzleşeceğini hatırla. Orada Allah (cc) ve Resulünden (as) başka dost da bulamazsın. Şeytan seni gençliğin, güzelliğin ve paran ile gururlandırıp aldatmasın.

Ey kardeşim!

Her daim abdestli ol ve olmaya çalış. Abdest müminin silahıdır. İnsanı günahtan korur. Şeytan ve dostlarına silahla karşı konulacağını hatırla. Namazına dikkat et zamanında kıl. Mümkün olduğu kadar cemaatle kıl. Camiye / mescide devam et. Çünkü İslami sosyal hayat anacak camii eksenli oluşur. Oraların Allah’ın evi olduğunu unutma.

Ey kardeşim!

Nafile ibadetlerle meşgul ol. Namaz kıl, oruç tut ve zikir et. Çünkü kul nafile ibadetlerle Allah’a (cc) yaklaşır. Sabahları iki rekât İşrak namazı, öğleye doğru dört rekat Duha namazı ve akşam namazından sonra en az iki rekat (altı rekat da olabilir) Evvabin namazı kılmaya gayret et. Gecenin bir kısmında da en az iki rekat (sekiz rekat da olabilir) Teheccüd namazı kılmaya çalış. Pazartesi ve Perşembe günleri oruçlu olmaya çalış. Oruç bir arınma ve tezkiyedir. İnsanı günahlardan uzak tutar ve her an Allah (cc) ile birlikte olma şuurunu verir. Unutma ki orucu takva kullar tutar.

Ey kardeşim!

Günlük zikir ve virtlerini ihmal etme çünkü zikir ve tövbe kulu Allah’a (cc) bağlayan bir bağdır. Bil ki; Âdem (as) tövbe ve zikir ile Allah’ın (cc) bağışlanmasını elde etti. Peygamber efendimizin (as) günlerinin zikir ve dua ile iç içe olduğunu unutma. Her gün yüzer defa; Estağfirullah el-azim, Lailahe illallah, Allah (cc), Subhanellahi ve bi hamdihi, Selavat (Allahümme salli ala Muhammed) ve İhlâs suresini oku.

Zikir esnasında dilin ve kalbin uyumlu olsun. Dikkatli ol. Müminler için de üç ihlâs ve bir fatiha okumayı unutma.