Ey kardeşim! Kur’an ayetleri ile yolculuğunu ruhlar âlemi ile başlat, yaşam tarzın ile sürdür ve hüsnü hatime ile son buldur. Al-i İmran suresi 16 ile 19 ncu ayetleri (3/16–19) ezberle. İman edenlerin özelliklerini üzerinde taşımaya gayret göster. Tevhidi şahitliği; Allah (cc) ve Melekler ile senin birlikte yaptığına dikkat et. Tevhidi bozucu düşünce ve davranış biçiminden kararlılıkla kaçın.

Ey kardeşim!

“İttifak Hüda’dadır heva ve heveste değil” kardeşliğin ancak müslüman kimliğinde saklı olduğunu unutma. En onurlu ismin müslüman isminin olduğunu da. Beşeri ideolojiler sana farklı isimler takabilirler. Sakın onlara itibar etme. Müslüman olarak doğdun, müslüman olarak yaşa ve müslüman olarak can vermeye gayret göster. Bunun için Al-i İmran suresi 102 ile 105 nci ayetleri (3/102–105) ezberle. Namazlarında oku. Irkçılığın cehenneme yolcu taşıdığı bir dünyada sen bu ayetleri cennetin işaretleri olarak toplumla paylaş ve anlat.

Ey kardeşim!

Tefekkür hikmeti elde etmede en önemli etkendir. Başta ümmül-kitap olmak üzere muhatap olduğun her şey ile tefekkür üzerine bulun. Allah’ın (cc) daveti de bu minval üzerinedir. Al-i İmran suresi 189 ile 194 ncü ayetleri (3/189–194) ezberle. Rabbimizin çağırısının evrensel olduğunu, dünya ve ahireti kuşatıcı olduğunu unutma. Bu çağrı cennete yapılan bir çağrıdır. Şeytan ve dostlarının çağrısına sakın kulak verme çünkü onlar cehenneme çağırır.

Ey kardeşim!

Tevhidin iki rüknü vardır. Allah (cc) ve resulüne (as) iman ve itaat. Bu ikisi olmazsa iman da olmaz. İslamın pratiğini bize efendimiz (as) göstermiştir. O bizim için hayatımızın her alanında “üsve-i hasenedir” en güzel örnektir. Ancak, İslami hukukun ve düşüncenin bize öğrettiği üçüncü bir itaat mercii daha vardır; “sizden olan emir sahipleri (Ulul emri minkum). Müslümanlardan olmayan emir sahiplerine (yöneticilere) itaatin haram olduğunu unutma. Hiç bir peygamber ve İslami önder çağının nemrut ve firavununa itaat etmemiştir. Bu gerçeği gözler önüne sermek için: Nisa suresi 59 ve 60 ncı ayetleri (4/59–60) ezberle ve sosyal hayatında oku.

Ey kardeşim!

Kısasta hayat vardır. Kur’an’ın diğer ayetlerinde de. Çünkü O hayat vermek için indirilmiştir yürüyen ölülere. İyiliği, adaleti ve yardımlaşmayı egemen kılmak için peygamberimizin (as) diliyle insanlara gönderilmiştir. Cebrail’in (as) getirdiği hayatı kuşanmak için Maide suresi 44 ve 45 nci ayetleri (5/44–45) yudum yudum ezberle. Kâfirlerden ve zalimlerden uzak olmak için gerekli tedbirleri al.

Ey kardeşim!

Kur’an’ın öncelikle sana hitap ettiğini unutma. Yani müslümanı muhatap aldığını… Kitabı okurken başkalarının günahını değil, kendi sorumluluklarını düşün. İmanın iktidarını hâkim kılma yolunda yürürken önüne çıkacak büyük tehlikelerin ve imtihan araçlarının çeşitliliğinin bilincinde olmalısın. İnancın farkında olmak, şeytanın duygusal, sağdan ve soldan yaklaşımlarının farkında olmak için Tevbe suresi 24-25 ve 31-32 nci ayetlerini yeniden okumalı, ezberlemeli ve tefsirlerden okumalısın.