Ey Kardeşim!

Gün doğmadan güne başla. Sakın güneş doğduktan sonra başlama. Yani namazlarını kıl. Sabah namazını mutlaka vaktinde kıl. Hem seher vakitleri yalnızca namaz kılma vakitleri de değildir. Çünkü ilahi hitap “onlar seher vakitlerinde istiğfar ederler” buyurmakta. Öyleyse sen o zaman dilimini; aşk, vecd, fikir, hamd ve tesbih ile de doldurmaya bak.

Ey Kardeşim!

Sabah namazına kalktığında Allah’a(cc) elfü elfü (binlerce) hamd et, tesbih et ve onu tekbir et. Neden mi? Allah (cc) seni muhatap kabul etmiş ve sabah namazına kaldırmış. Seher vaktinde sana ibadet imkânı vermiş, Allah (cc) ile baş başa olmak bundan daha büyük bir mutluluk, daha büyük bir onur olur mu? Öyleyse yeryüzünü mescid kabul et ve secde de daim ol.

Ey Kardeşim!

Namaz bütün peygamberlerin ortak ibadetidir. Ortak davranış biçimidir. Peygamberlere verilen suhuflarda, Zebur da, Tevrat da, İncil de ve Kur’an-ı kerimde namaz yer almıştır. Bütün nebi ve resuller ümmetlerini ve muhataplarını namaza çağırmışlardır. Fakihler, evliyalar, salihler ve davetçiler de böyle davranmışlardır. Şimdi sen çağlar öncesi başlayan ve kıyamete kadar sürecek olan namaz çağırısına kulak ver. Peygamberlerle aynı safta bulun.

Ey Kardeşim!

Namaz dinin direğidir. İslam’ın en önemli ve sürekli şartıdır. Müslüman’ın ise en belirgin özelliğidir. Kadın ve erkek bütün Müslümanlar üzerine farzdır. Akil baliğ ve sağlıklı olan müminler bu emri yerine getirmekle yükümlüdür. Namaza ne savaş engel olabilir, ne iş ne de oyun eğlence. Ancak ölüm müstesna. Sen çocuklarına, yakınlarına ve muhataplarına namazı hatırlat, tavsiye ve emir et.

Ey Kardeşim!

Rahmet peygamberi efendimiz (sav) “en kötü hırsız namazdan çalandır” buyurmuşlardır. Yani namaz kıldığı halde kıyamı, kıratı, rukuyu, secdeyi ve son oturuşu gereği yapmayanları hırsız olarak nitelendirmişlerdir. Namaz kıldığı halde gereği gibi kılmayanlar “hırsız” adını aldığına göre, namaz kılmayanları ne ile adlandırmalı! Bil ki, hısızları korumak ve kollamak yasal anlamda suçtur. Sen evinde hırsız barındırma.

Ey Kardeşim!

Namaz bir buluşmanın adıdır. Kim ile buluşma! Tabi ki Allah (cc) ile buluşma, Peygamberlerle buluşma, ayet-i kerimelerle buluşma, diğer ümmetlerle buluşmak ve hem hal olmaktır. Çağlar üstü aşkın bir göstergesidir namaz. Mecnun’un Leyla’sına, Ferhat’ın Şirin’i ile buluşması adına çölün ve dağların döşek, gökyüzünün yorgan, yıldızların yastık edilmesin adıdır namaz. Sen buluşma mekânına iyi hazırlan. Sen ve ondan başka kimse olmasın. Hem aşkın ilanını uzunca yap kısa olmasın!

Ey Kardeşim!

Namaz da gözyaşı peygamberi bir davranıştır. Hele secdede Allah’a (cc) ihtiramın en üst seviyesidir. Ayrıca gözyaşı cehennem ateşini söndürdüğü gibi yüreğinde Muhammedi (sav) gül bitirir. Sen kendini bir yokla ve hayatın her aşamasında hele namazda mutlaka peygambere (sav) benzemeye çalış. Zamana bırakma hemen şimdi.